Безпека на дитячих майданчиках

Дитяча площадка, покриттяБезумовно, основна відповідальність дорослих по відношенню до дітей – забезпечити для них безпечне середовище, в якому вони могли б грати і розвиватися з мінімальним ризиком для здоров’я і життя. Саме ця ідея лежить в основі створення дитячих ігрових майданчиків.

Але в українській дійсності часто дитячі майданчики навпаки є джерелами небезпеки для дітей. Стан багатьох дитячих майданчиків в Україні є гнітючим. Статистика показує, що щорічно тисячі дітей, граючись на дитячих майданчиках, отримують травми різного ступеня тяжкості. Деякі травми несумісні з життям.

Причина цього – відсутність в нашій країні законодавчих актів, що встановлюють обов’язкову відповідальність виробників і експлуатуючих організацій за забезпечення безпеки дітей на дитячих ігрових майданчиках.

Вимоги стандарту засновані на тому, що поверхня ігрового майданчика, на який потрапляє дитина при падінні з ігрового устаткування (так звана зона приземлення ігрового устаткування) повинна бути обладнана спеціальним захисним покриттям.

У зоні приземлення не можуть застосовуватися жорсткі матеріали (асфальт або бетон), а також матеріали з поганими ударопоглинаючими властивостями (цеглина, камінь, бітумні матеріали, щебінь).

Природні покриття (земля, трав’яне покриття, дерен) також не рекомендуються з огляду на те, що за відсутності належного догляду за такими покриттями їх ударопоглинаючі властивості значно знижуються і такі покриття стають травмонебезпечнимі.

З сипких матеріалів дозволено застосування піску, гравію (але не гранітного відсіву!) фракцією до 8 мм, деревної тирси. При засипці майданчика необхідно забезпечити достатню товщину покриття. Так, для того, що б пісок фракцією 0,2 – 2 мм амортизував удари при падінні, товщина покриття повинна бути не менше 500 мм!

1196028001_6Така товщина повинна витримуватися протягом всього терміну експлуатації дитячого майданчика, тому сипкий матеріал вимагає постійного відновлення, а це накладає на експлуатуючу організацію додаткові витрати.

Крім цього застосування сипких матеріалів має ряд істотних недоліків, а саме: такі покриття сильно порошать в жарку погоду, в дощ – перетворюються на бруд. Сипкі матеріали накопичують забруднення – скло, сигаретні недопалки, екскрименти тварин.

Ці проблеми вирішуються з використанням не сипкого, а цілісного покриття.

Цілісні матеріали,  які пом’якшують удари при падінні, зазвичай це гумові плитки, мати або монолітні гумові покриття. Такі покриття пропонуються різними виробниками, і мають різні ударопоглинаючі властивості.

Для правильного вибору покриття необхідно керуватися результатами випробувань покриттів на ударопоглинання, яку повинен надати виробник. При правильній установці і витримці необхідної товщини цілісні гумові покриття можуть забезпечити надійний захист дітей на дитячих майданчиках на весь термін їх експлуатації.

Крім забезпечення безпеки, гумове покриття перетворює дитячий майданчик на оазис чистоти і комфорту. Монолітне гумове покриття схоже на великий кольоровий килим, який приємно пружинить під ногами. Воно не має швів, міцне, а головне, завжди сухе, навіть після проливного дощу, оскільки пропускає воду. Зображення, узори, квіти додають дитячим майданчикам ту яскравість і естетику, якої так не вистачає нашим міським дворам.

У багатьох розвинених країнах використання ударопоглинаючих гумових покриттів на дитячих майданчиках вже багатьох років є нормою. Обов’язковість виконання вимог безпеки передбачена державними стандартами. У Австралії – ці вимоги описує стандарт AS/NZS 4422:1996, в Європі – стандарти 1177 EN: 1997 і BS 7188:1998, в США – стандарти ASTM F 355-01 і F 1292-99.

Для безпеки дитячих майданчиків повинні бути виконані наступні умови:

– у зоні приземлення не повинні використовуватися цеглина, бетон, бітумні матеріали, щебінь, лісоматеріали;

– у зоні приземлення не повинні використовуватися рихлий грунт або дерен;

– у разі використання в зоні приземлення піску, товщина піщаної подушки повинна складати не менше 500 мм протягом всього терміну експлуатації майданчика;

– у разі використання гравію, його фракція повинна бути не більше 8 мм, товщина гравієвої подушки повинна бути не менше 500 мм протягом всього терміну експлуатації майданчика.

Тепер давайте подивимося на наші дитячі майданчики: як покриття на них можна зустріти і бетон, і асфальт. Якщо майданчик засипаний піском або гравієм, товщина такої засипки найчастіше не перевищує 100 мм і  така товщина зберігається короткий час після засипки. Дуже швидко сипкий матеріал виноситься з майданчика, в місцях під гойдалками і гірками утворюються ями. По наших оцінках на сьогоднішній день в Україні, більше 98% дитячих майданчиків не відповідають вимогам безпеки.